Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Büyük Mezopotamya Turu

BUTİK OTELLERDE KONAKLAMA (7 GÜN, 6 GECE)
Büyük Mezopotamya Turu Hakkında Genel Bilgiler

Büyük Mezopotamya

Bu zengin program sırasında nehir medeniyetlerinin gelişimi tarihi, Doğu Kilisesi tarihi, Asur Kültürü, Bizans'ın sınır şehirleri, Komagena krallığı ile tanışma ve çok daha fazlasını öğreneceğiz. . Uyarı - aktivite seviyesi 5 puan. Asla rahatlama!

 

1. Gün: Tur Programı

Gaziantep'e Geliş Gaziantep Havalimanı'na Geliş. 

Ünlü Zeugma Mozaik Müzesi'ne transfer ve ziyaret. 

(Helenistik dönemden ve Roma İmparatorluğu'ndan yaklaşık 1700 m2 mozaik sergisi ile dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biridir.)

Ardından Gaziantep'in tarihi merkezine ilerleyip, etrafı eski taş ve ahşap evlerle çevrili dar sokaklarda dolaşacak ve yerel şark pazarını ziyaret edeceğiz. Orada yerel hediyelik eşyalar, bakır, deri ve ipek ürünleri satın alabilirsiniz. 

Akşam yemegi. 

Boş zaman. 

Konaklama: Gaziantep / Butik Otelde 

2. Gün: Tur Programı

Gaziantep - Adıyaman - Şanlıurfa

Bu gün kuzeye, antik Komagen krallığının hükümdarı Kral Antakya Kralı'nın mezarını koruyan devasa heykelleriyle tanınan efsanevi Nemrut-dağ'a doğru yola çıkıyoruz. Yolda, ilk gün gördüğümüz sergilerden Zeugma antik kentine bakacağız. Ayrıca yol üzerinde Kyakhta'daki kalede duracağız, Roma Severan köprüsünde fotoğraf çekeceğiz, Komagen krallarının yazlık evi Arsemia'yı ziyaret edecek ve dağ manzaralarının tadını çıkaracağız. Nemrutdağ Tırmanışı

Öğleden sonra geç saatlerde Adıyaman'a varıyoruz. 

Otele giriş ve varışta akşam yemeği. 

Boş zaman. 

Konaklama: Adıyaman/ Butik Otelde

3. Gün: Tur Programı

Şanlıurfa - Harran - Mardin Kahvaltısı. 

Sabah kahvaltısının ardından peygamberler şehri Şanlıurfa'ya hareket ediyoruz. Urfa'ya varmadan önce en gizemli arkeolojik alanlardan biri olan dünyanın en eski megalitik tapınak kompleksi olan Göbekli Tepe'yi ziyaret edeceğiz. 

Bir zamanlar keşfi, insan uygarlığının kökeni fikrini kökten değiştirdi. Sonraki - Şanlıurfa veya sadece Urfa - dünyanın en eski şehirlerinden biri. Eski Yunanlılar ve Romalılar ona Edessa adını verdiler. Şehir, orijinal bir geleneğin oluştuğu ve Kutsal Yazıların Süryanice (Aramice) diline çevrildiği erken Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olarak biliniyordu. 

Varıştan sonra şehri tanımak için yürüyüşe çıkacağız. Yürüyüş sırasında İbrahim peygamberin mağarasını, kutsal Balıklı-Gol Gölü'nü, Mevlid-i Halil camisini, otantik Urfa çarşısını, yerel mutfak müzesini, 5. yüzyılda eski bir sinagogun kalıntıları üzerine inşa edilen Aziz Stephen Kilisesi'nin kalıntıları üzerine inşa edilen Ulu Ulu Camii. Şehir turu, Türkiye'nin en ünlü müzelerinden biri olarak kabul edilen Urfa Müzesi ile sona eriyor. 

Otelde akşam yemeği. 

Şehirde gece yürüyüşü.

Konaklama: Şanlıurfa/ Butiik Otelde

4. Gün: Tur Programı

Şanlıurfa-Mardin. Sabah kahvaltısı. 

Kahvaltıdan sonra, İncil'de defalarca adı geçen Yukarı Mezopotamya'nın önemli antik şehirlerinden biri olan Harran'a gideceğiz. Şu anda Harran sadece tarihi manzaraları ile değil, aynı zamanda sıcaklığın 50 dereceye yükseldiği sıcak yaz aylarında bile serin tutan kil tuğlalardan yapılmış geleneksel "arı kovanları" ile ünlüdür. Daha sonra Mardin'e hareket ediyoruz (210 km). Medrese Kasımye ve şehir ile tanışma. 

Zingiriye Medresesi'nin çatısında gün batımı. Akşam yemegi. 

Boş zaman. 

Gezi turu sırasında valinin eski konutunu, tarihi postaneyi, geleneksel kapalı çarşıyı, eşsiz yerel mimari tarzda inşa edilmiş birçok otantik konağı, Ulu ve Latifie antik camilerini, Kırklar Süryani Ortodoks Kilisesi'ni göreceksiniz. , binası geçmişte patrik ikametgahı olan şehir müzesinin yanı sıra. Kalenin eteğinde bulunan Zinciriye Medresesi'ni ziyaret edeceğiz. Bu noktadan Suriye'ye kadar uzanan eski şehrin ve Mezopotamya ovalarının inanılmaz bir manzarası var. Eski Mardin turu sırasında myrra ve dibek adı verilen geleneksel Arap kahvelerini tatma fırsatı bulacaksınız. 

Konaklama: Mardin / Butik Otel

5. Gün: Tur Programı

Mardin - Midyat Kahvaltı. Otelden ayrılış. 

Geçmişte Anastasiopolis olarak da adlandırılan terk edilmiş kale şehri Dara'ya ve Justiniana Nova'ya gidiyoruz. Geç antik dönemde inşa edilmiş ve Sasani İmparatorluğu sınırındaki kuzey Mezopotamya'da, şimdi daha yaygın olarak Bizans İmparatorluğu olarak anılan Doğu Roma İmparatorluğu'nun önemli bir karakoluydu. Eşsizliği, sadece 200 yıl sürmesi ve erken Bizans'ın karakteristik özelliklerini koruması gerçeğinde yatmaktadır. 

Daha sonra Mor Yakub Kilisesi'ni (Nisib'li Aziz James) görmek için Nusaybin'e geçeceğiz. 313-320 yılları arasında inşa edilmiş ve geç Roma mimarisinin karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Kilise, UNESCO'nun korunan nesneleri listesine dahil edilmiştir. 

Beyazsu denilen yerde dinlenmek için mola verelim. 

Daha sonra Midyat'a hareket edeceğiz. Burada şehrin tarihi merkezini gezeceğiz. Yakın zamana kadar nüfusu ağırlıklı olarak Hristiyandı. Burada sekiz kilise ve bir manastır var. Geleneksel yerel tarzda inşa edilmiş, mimari görünümüyle muhteşem bir konak olan Midyat Konuk Evi'ni ziyaret edeceksiniz. Şimdi genellikle Türk dizilerinin çekimlerinde kullanılıyor. 

Otele giriş yapmak. 

Akşam yemegi. 

Boş zaman. 

Konaklama: Midyat / Butik Otel

6. Gün: Tur Programı

Midyat - Mor Gabriel - Hasankeyf - Mardin İlk durağımız.

MS 397 yılında kurulmuş bir manastır olacak. Manastır, Tur Abdin Süryani Ortodoks Kilisesi cemaatinin en önemli merkezidir ve birçok ilginç şeyi gizler. 

O günün ilerleyen saatlerinde bir şaraphaneyi ziyaret edeceğiz ve yerel Asur şaraplarını tadacağız. Midyat bölgesi, tarihi çok eskilere dayanan şarapçılık gelenekleri ile ünlüdür. Şaraphaneden sonra Tur-Abdin'in incisi bizi bekliyor

 Hristiyan Anytly (Khakh) köyü ve erken Hristiyan kiliselerinin özelliklerini koruyan eşsiz Meryem Ana Kilisesi. Yerli Asurluların hayatı ile tanışacağız. Bu günün son "uzlaşması" Dicle kıyısındaki antik mağara kenti Hasankeyf olacak. Araştırmaya göre 12.000 yıl önce Hasankeyf'te insanlar yaşıyormuş. Şu anda Ilysu barajının yapımı nedeniyle önemli bir kısmı sular altında kalmış ama yine de burada görülecek bir şey var. Bazı anıtlar özel olarak organize edilmiş tarihi bir parka taşınmıştır. Burada rezervuar boyunca bir tekne gezisine çıkacağız ve uzun yıllar restorasyon nedeniyle kapalı olan ve ziyaretçilere erişilemeyen yukarı şehri ziyaret edeceğiz. 

Hasankeyf'ten sonra Mardin'e gideceksiniz. 

Serbest zaman: dinlenme, hediyelik eşya satın alma, akşam yemeği. 

Konaklama: Mardin / Butik otel 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  •  Lüks Araçlar İle Ulaşım
  •  Otellerde Konaklama
  •  Rehberlik Hizmetleri
  •  Seyahat Sigortası Poliçeleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • Kişisel Otel Harcamaları
  • Ekstra Eğlence Düzenlemeleri
  • Uçak Bileti (Uçaklı Turlarda)
  • Yemeklerde İçecekler

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
TÜM TÜRKİYE
Tur Hareket Tarihleri:
Ek Bilgiler

Turlarımızda kullanılan araç tipleri kişi sayılarına göre sınıflandırılır.

İptal Şartları

Turumuzda yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde; iptal hakkı acentede saklıdır.

Vize Bilgileri

Büyük Mezopotamya Turu Hakkındaki görüşleriniz
Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?